Minulosť už nie je. Je iba to, čo sme sa z nej naučili.

Autor: Simona Bugriová | 3.2.2015 o 20:50 | Karma článku: 4,16 | Prečítané:  476x

Veľa ľudí neverí na lásku, a zároveň po nej túžia. Sami sa tak rozhodli. Sami si blokujú to, aby do ich života prišla. A možno, si to vôbec neuvedomujú. Vždy je ľahšie obviniť celý svet, ako pozrieť sa do seba a tam hľadať príčinu.

-" Mohli by sme stretnúť a trochu si užiť." - napísal mi raz jeden známy.

-" A ako by sme si my dvaja užívali?" - zatvárila som sa nechápavo, aj keď som tušila, kam mieri.

-" Užili by sme si pekný večer so všetkým, čo k tomu patrí. Večera, víno, masáž a ukončili by sme to nádherným milovaním." - pohotovo odvetil a nezabudol pridať kopu smajlíkov. Usmiala som sa. Opýtala som sa svojej duše, či to aj ona tak cíti. Či si aj ona túži takto užiť. V momente zakričala, že nie.

-" No vieš, predstava pekného večera je fajn, len to má jeden háčik. U mňa sa milovanie spája s láskou." - odpísala som tiež so smajlíkom.

-" Ale prosím ťa, nebuď malá. Dá sa to aj bez nej. Veď sme už dávno dospelí, nehrajme sa na deti. Je to len o tom, ako si to nastavíš v hlave." - prišla obratom odpoveď.

-" Ale ja som si to nastavila presne tak, ako som ti to napísala. Ty by si nechcel takéto príjemné chvíle prežívať radšej s niekým, koho miluješ?" - položila som otázku.

-" Ale áno. Raz určite!"

-" Tak prečo si nenájdeš lásku a môžeš prežívať tie nádherné chvíle s ňou?" - snažila som sa zistiť niečo viac.

-" Odpoviem ti protiotázkou. Prečo si ty nenájdeš muža, ktorého budeš milovať? Prečo si už takmer rok sama?" 

-" Ja verím tomu, že muž, ktorého budem ľúbiť je na ceste. A teším sa na tie nádherné chvíle s nim. Necítim to tak, že by som si mala milovaním s niekým iným krátiť čakanie na neho." -odpísala som popravde.

-" Ako chceš. Tak veľa šťastia pri čakaní!" -ukončil debatu.

Vtedy som ešte netušila, kedy stretnem svoju lásku, ale verila som tomu celým srdcom. A prišiel mi do života presne o týždeň. Keď som sa s dotyčným známym po čase stretla, a povedala som mu aké nadherné chvíle práve prežívam, povedal, že tomu neverí, že to nie možné. Že za takú krátku dobu nemôžem vedieť, že je to láska, lebo už sme dospelí.

Tak som sa zamyslela,prečo toľko dospelých ľudí neverí na lásku. Ako by sa mohli zamilovať, keď tomu sami neveria? 

Veľmi veľa ľudí hovorí, že sa v láske sklamali a preto sú veľmi opatrní. Láska nikdy nikoho nesklamala. Sklamali sme sa sami. Sami si ubližujeme. Ľudia, ktorí si nedokážu zobrať z nejakej skúsenosti ponaučenie, ktorí nepochopia, čo by mali na sebe zmeniť, ktorí vidia samých seba len ako obeť a obviňujú ostatných sa vždy budú báť lásky. Budú sa báť zamilovať, aby zbytočne netrpeli. Človek, ktorí sa zo skúsenosti poučí, príjme ju, precíti, odpustí sebe aj druhému a naplní sa láskou sám, môže ísť ďalej bez strachu a dovolí si zamilovať sa znova.

Tam, kde je láska, nikdy nie je strach. Vždy je tam buď láska, alebo strach. 

Ak naozaj človek miluje zo srdca, nebojí sa, že sa zasa sklame.

Pretože láska nie je o strachu zo sklamania, ale o zdieľaní, pretože jej máme  v sebe veľa.

Vzťah je vždy o dvoch ľuďoch. To znamená, že aj keď sa rozpadne, vždy majú na tom svoj podiel obidvaja. Nikdy nie len jeden. Ak to pochopia, rozídu sa s láskou, nebudú v sebe živiť nenávisť, hnev, pocit ublíženia, môžu otvoriť svoje srdce niekomu inému a zamilovať sa znova. Ale človek, ktorý nepochopil, kde urobil chybu, ktorý odmieta svoj podiel na rozpadnutom vzťahu, ktorý sa cíti ako obeť, má v srdci strach. A tam nemôže vzplanúť láska. Najskôr musí prísť pochopenie, prijatie, odpustenie a sebaláska.

Stretla som nedávano bývalého. Je to už osem rokov, čo sme sa rozišli. Máme však spolu deti a tak sme niečo riešili. Po dvoch minútach rozhovoru mi dvakrát zopakoval, že som sprostá. Kedysi by som mu na to povedala to isté. Teraz som sa na ňho len milo pozrela a povedala "máš pravdu".Rozhodilo ho to, začal sa roztržito obzerať a neisto povedal "JA mám vždy pravdu!". Usmiala som sa a odišla preč.Pochopila som, že on celé tie roky žije stále v tých istých myšlienkach, nikam sa neposunul, nedokázal zatial prijať svoj podiel na tom, že náš vzťah sa rozpadol. Aj keď paradoxne ho inicioval on s tým, že buď sa zmením, alebo rozchod. Láska predsa nezatvára druhého do nejakej klietky predstáv, ale dáva mu slobodu byť sám sebou.

Duša každého človeka túži rásť. A to niekedy bolí. Rast znamenáto, že nehľadám vinu v druhých, ale uvedomím si, že ja sama som zdpovedná za všetko, čo sa v mojom živote deje. Že príjmem aj svoje chyby a omyly a poučím sa z nich. A idem ďalej. Že sa neuzavriem pred svetom, lebo je zlý a ublížil mi. Nikto nám nikdy neublížil. Každý má právo byť sám sebou a konať  podľa seba. To, že mne to ublížilo, bolo len moje vlastné rozhodnutie.

Ak pochopím, že to bolo len učenie, a zoberiem si z toho všetko, čo mi to malo dať, môžem postúpiť do ďalšej triedy a tešiť sa na ďalšie skúšky.

Brať ich ako niečo, čo som si sama vybrala. Lebo duša, túži rásť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?